Skip to content

29 Main StreetToms River, NJ 08753

Built 1935

Last Sale Date
Jul 5, 1984

Property Information

Block662
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7601

Building Details

Building Class10
Description2B
Dwellings1
ZoningVB
Sq Footage5,593
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
26%
Improvement Value:$583,000
74%
Total Assessment$783,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,433+4.9%
2024$14,713-20.5%
2023$18,509+0.4%
2022$18,433+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4219, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1935