Skip to content

63 Main StreetToms River, NJ 08753

Built 1935
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 26, 2007

Property Information

Block662
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7601

Building Details

Building Class10
Description2.5F
Dwellings1
ZoningVB
Sq Footage3,963
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
34%
Improvement Value:$394,500
66%
Total Assessment$594,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,718+4.9%
2024$11,171-14.4%
2023$13,057+0.4%
2022$13,003+4.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5366, Page 404

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4413, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1935