Skip to content

23 Main StreetToms River, NJ 08753

Built 1963
Commercial

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Jun 28, 2017

Property Information

Block662
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7601

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningVB
Sq Footage2,737
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
46%
Improvement Value:$416,400
54%
Total Assessment$766,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,106+4.9%
2024$14,401-26.8%
2023$19,672+0.4%
2022$19,592+4.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft2,737DeedBook 16814, Page 294Recorded7/26/2017

Property Sale

SaleMulti
$187,000
DeedBook 12234, Page 1966

Property Built

Built

Year Built: 1963