Skip to content

East Water Street(Unit C0006)Toms River, NJ 08753

Built 2004
Commercial

Last Sale Price
$36,000
Last Sale Date
Jun 2, 2006

Property Information

Block669
Lot40
QualifierC0006
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class10
DescriptionSLIP
Dwellings1
ZoningVS
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,000
40%
Improvement Value:$12,000
60%
Total Assessment$20,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$364+5.1%
2024$346-38.3%
2023$561+0.4%
2022$559+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$36,000
DeedBook 13202, Page 1410

Property Built

Built

Year Built: 2004