Skip to content

East Water Street(Unit C0048)Toms River, NJ 08753

Built 2004
Commercial

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Jun 28, 2017

Property Information

Block669
Lot40
QualifierC0048
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class10
DescriptionSLIP
Dwellings1
ZoningVS
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,000
40%
Improvement Value:$12,000
60%
Total Assessment$20,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$364+5.1%
2024$346-31.6%
2023$506+0.4%
2022$504+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$20,000
DeedBook 16786, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 2004