Skip to content

East Water Street(Unit C0046)Toms River, NJ 08753

Built 2004
Commercial

Last Sale Price
$14,000
Last Sale Date
Aug 1, 2014

Property Information

Block669
Lot40
QualifierC0046
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class10
DescriptionSLIP
Dwellings1
ZoningVS
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,000
40%
Improvement Value:$12,000
60%
Total Assessment$20,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$364+5.1%
2024$346-24.1%
2023$456+0.4%
2022$454+0.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$14,000
DeedBook 15865, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 2004