Skip to content

77 East Water Street #11Montvale, NJ 07645

Built 1981

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Sep 16, 2022

Property Information

Block669
Lot43
QualifierC0111
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class39
Description1F
Dwellings1
ZoningVS
Sq Footage1,344
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
54%
Improvement Value:$166,900
46%
Total Assessment$361,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,590+5.2%
2024$6,264+22.3%
2023$5,120+0.4%
2022$5,098+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,344DeedBook 19181, Page 90Recorded9/29/2022

Property Sale

Sale
$394,900
Sq Ft1,344DeedBook 18862, Page 496Recorded1/12/2022

Property Sale

Sale
$262,500
DeedBook 17453, Page 1343

Property Built

Built

Year Built: 1981