Skip to content

12 Robbins ParkwayToms River, NJ 08753

Built 2007
Commercial

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Apr 8, 2022

Property Information

Block669
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7601

Building Details

Building Class10
Description3F
Dwellings1
ZoningVS
Sq Footage1,932
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
17%
Improvement Value:$500,000
83%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,826+4.9%
2024$11,274-23.8%
2023$14,792+0.4%
2022$14,731+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft1,932DeedBook 18996, Page 1825Recorded4/18/2022

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4830, Page 131