Skip to content

26 Grand AvenueToms River, NJ 08753

Built 1952

Owner
---
Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Dec 16, 2024

Property Information

Block677
Lot75
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7701

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage3,042
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,000
36%
Improvement Value:$318,300
64%
Total Assessment$500,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,110+5.2%
2024$8,660+4.7%
2023$8,274+0.4%
2022$8,238+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft3,042DeedBook 19904, Page 1186Recorded1/16/2025

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 5461, Page 925

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 5020, Page 746

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4802, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1952