Skip to content

61 Hadley AvenueToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Price
$293,000
Last Sale Date
Feb 16, 2007

Property Information

Block677
Lot79
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7701

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage980
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,000
52%
Improvement Value:$128,900
48%
Total Assessment$270,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,933+5.2%
2024$4,689-5.6%
2023$4,967+0.4%
2022$4,946+6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$293,000
DeedBook 13526, Page 173

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 5141, Page 954

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4139, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1956