Skip to content

30 Grand AvenueToms River, NJ 08753

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 9, 2009

Property Information

Block677
Lot76
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7701

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,421
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
52%
Improvement Value:$155,000
48%
Total Assessment$326,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,936+5.2%
2024$5,643+2.4%
2023$5,508+0.4%
2022$5,484+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5329, Page 462

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4820, Page 248

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4576, Page 630

Property Built

Built

Year Built: 1957