Skip to content

246 Washington StreetToms River, NJ 08753

Built 1965
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 3, 2022

Property Information

Block680
Lot114
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class10
Description1B
Dwellings1
ZoningVO
Sq Footage4,343
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,800
23%
Improvement Value:$756,400
77%
Total Assessment$977,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,261+4.9%
2024$18,362+4.0%
2023$17,658+0.4%
2022$17,585+4.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 4632, Page 951

Property Built

Built

Year Built: 1965