Skip to content

16 Lexington AvenueToms River, NJ 08753

Built 1890

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Feb 7, 2020

Property Information

Block680
Lot107
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningVO
Sq Footage1,479
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,000
44%
Improvement Value:$185,300
56%
Total Assessment$332,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,969+5.2%
2024$5,674-1.5%
2023$5,762-15.7%
2022$6,836+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,479DeedBook 17794, Page 227Recorded2/20/2020

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 10283, Page 342

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 5085, Page 408

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4716, Page 427

Property Built

Built

Year Built: 1890