Skip to content

250 Washington StreetToms River, NJ 08753

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 12, 2022

Property Information

Block680
Lot116
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class10
Description2F
Dwellings1
ZoningVO
Sq Footage8,725
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$374,400
22%
Improvement Value:$1,327,000
78%
Total Assessment$1,701,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,535+4.9%
2024$31,969-9.1%
2023$35,154+0.4%
2022$35,010+4.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960