Skip to content

311 Clinton AvenueToms River, NJ 08753

Built 1902

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Mar 13, 2024

Property Information

Block681
Lot126
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage3,163
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,000
42%
Improvement Value:$254,800
58%
Total Assessment$442,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,462+5.2%
2024$9,945+8.6%
2023$9,161+0.4%
2022$9,121+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft3,163DeedBook 19651, Page 1887Recorded4/8/2024

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 10472, Page 1127

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4788, Page 79

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1902