Skip to content

806 Washington StreetToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Nov 9, 2011

Property Information

Block691
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class17
Description2F4G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage3,404
Acreage1.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,800
47%
Improvement Value:$272,700
53%
Total Assessment$514,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,369+5.2%
2024$8,906-20.3%
2023$11,175+0.4%
2022$11,126+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$485,000
DeedBook 15037, Page 354

Property Built

Built

Year Built: 1988