Skip to content

743 Brookside DriveToms River, NJ 08753

Built 1959

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
May 11, 2022

Property Information

Block693
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,078
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
67%
Improvement Value:$74,800
33%
Total Assessment$226,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,130+5.2%
2024$3,926-3.3%
2023$4,061+0.4%
2022$4,043+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$268,000
Sq Ft1,078DeedBook 19035, Page 1Recorded5/18/2022

Property Built

Built

Year Built: 1959