Skip to content

966 Riverbrook CourtToms River, NJ 08753

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 2008

Property Information

Block694.01
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,422
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,000
34%
Improvement Value:$385,300
66%
Total Assessment$587,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,695+5.2%
2024$10,166+11.6%
2023$9,113+0.4%
2022$9,073+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$337,450
DeedBook 11102, Page 701

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 10456, Page 973

Property Sale

Sale
$196,726
DeedBook 5349, Page 798

Property Built

Built

Year Built: 1996