Skip to content

446 Route 37 East

Toms River, NJ 08753

Built 1976
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 2012

Property Information

Block694
Lot2.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage2,574
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$660,000
57%
Improvement Value:$498,300
43%
Total Assessment$1,158,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,093+5.2%
2024$20,050-5.8%
2023$21,277+0.4%
2022$21,184+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$515,493
DeedBook 4226, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 1976