Skip to content

106 Holly StreetToms River, NJ 08753

Built 1939

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 21, 2019

Property Information

Block698
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,838
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,000
59%
Improvement Value:$167,000
41%
Total Assessment$409,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,448+5.2%
2024$7,080+14.4%
2023$6,187+0.4%
2022$6,160+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$362,000

From:

To:

Sq Ft1,838DeedBook 17390, Page 1517Recorded2/21/2019

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5329, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1939