Skip to content

128 Haines RoadToms River, NJ 08753

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2009

Property Information

Block704
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class16
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,225
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,000
73%
Improvement Value:$91,700
27%
Total Assessment$342,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,241+5.2%
2024$5,932+25.3%
2023$4,734+0.4%
2022$4,714+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 4437, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1952