Skip to content

97 Keats AvenueToms River, NJ 08753

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2019

Property Information

Block705
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,260
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
37%
Improvement Value:$162,400
63%
Total Assessment$258,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,705+5.2%
2024$4,473+1.5%
2023$4,406+0.4%
2022$4,387+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4995, Page 150

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 3838, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1957