Skip to content

111 Keats AvenueToms River, NJ 08753

Built 1953

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Aug 30, 2024

Property Information

Block705
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage720
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
39%
Improvement Value:$146,100
61%
Total Assessment$239,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,354+5.2%
2024$4,139+7.1%
2023$3,865+0.4%
2022$3,848+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft720DeedBook 19789, Page 389Recorded9/12/2024

Property Sale

Sale
$259,900
DeedBook 12803, Page 1784

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 11678, Page 1

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 10888, Page 369

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 10056, Page 1604

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1953