Skip to content

208 Keats AvenueToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Mar 18, 2015

Property Information

Block710
Lot196
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,147
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
34%
Improvement Value:$193,500
66%
Total Assessment$292,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,326+5.2%
2024$5,063+16.5%
2023$4,346+0.4%
2022$4,327+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,147DeedBook 16047, Page 679Recorded4/7/2015

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 13439, Page 349

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 4674, Page 518

Property Built

Built

Year Built: 1984