Skip to content

1208 Whittier AvenueToms River, NJ 08753

Built 1928

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Feb 17, 2006

Property Information

Block710
Lot190
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage938
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
42%
Improvement Value:$145,000
58%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,553+5.2%
2024$4,328+9.1%
2023$3,968+0.4%
2022$3,950+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 13346, Page 476

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 11148, Page 1094

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook 3749, Page 672

Property Built

Built

Year Built: 1928