Skip to content

1422 Summit AvenueToms River, NJ 08753

Built 2000
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 28, 1999

Property Information

Block712
Lot595
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class23
Description1F2G
Dwellings2
ZoningR50
Sq Footage2,590
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$442,000
22%
Improvement Value:$1,545,500
78%
Total Assessment$1,987,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$15,894+2.7%
2018$15,472+4.0%
2017$14,877+5.1%
2016$14,151+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000