Skip to content

1428 Summit AvenueToms River, NJ 08753

Built 2003

Last Sale Price
$602,500
Last Sale Date
Apr 15, 2016

Property Information

Block712
Lot602
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,212
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$421,000
54%
Improvement Value:$365,700
46%
Total Assessment$786,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,326-12.2%
2024$16,313+12.7%
2023$14,471+0.4%
2022$14,408+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$602,500

From:

To:

Sq Ft2,212DeedBook 16374, Page 195Recorded4/25/2016

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 14932, Page 1093

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 10264, Page 1800

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 5191, Page 689