Skip to content

1430.5 Summit AvenueToms River, NJ 08753

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 8, 2021

Property Information

Block712
Lot604
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class18
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,408
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$428,000
62%
Improvement Value:$265,400
38%
Total Assessment$693,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,627-11.0%
2024$14,184+23.0%
2023$11,533+0.4%
2022$11,482+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000
Sq Ft1,408DeedBook 18500, Page 1763Recorded5/26/2021

Property Built

Built

Year Built: 1935