Skip to content

1306 Bryant AvenueToms River, NJ 08753

Built 1930

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jun 15, 2021

Property Information

Block713
Lot431
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,167
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
33%
Improvement Value:$181,300
67%
Total Assessment$269,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,904+5.2%
2024$4,662+38.9%
2023$3,357+0.4%
2022$3,342+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,167DeedBook 18552, Page 1768Recorded6/29/2021

Property Built

Built

Year Built: 1930