Skip to content

1308 Bryant AvenueToms River, NJ 08753

Built 1940

Last Sale Price
$267,500
Last Sale Date
Apr 6, 2006

Property Information

Block713
Lot434
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class16
Description2F 2 2064
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,064
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
37%
Improvement Value:$166,800
63%
Total Assessment$263,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,804+5.2%
2024$4,566-1.7%
2023$4,644+0.4%
2022$4,624+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$267,500
DeedBook 13128, Page 709

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5716, Page 762

Property Built

Built

Year Built: 1940