Skip to content

1302 Bryant AvenueToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Apr 10, 2018

Property Information

Block713
Lot429
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class16
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,001
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
25%
Improvement Value:$306,300
75%
Total Assessment$410,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,472+5.2%
2024$7,102-12.0%
2023$8,074+0.4%
2022$8,038+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$268,000

From:

To:

Sq Ft3,001DeedBook 17120, Page 1Recorded5/18/2018

Property Sale

SaleMulti
$117,500
DeedBook 4956, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1955