Skip to content

1422 Holmes AvenueToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Sep 30, 2021

Property Information

Block717
Lot555
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,389
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
24%
Improvement Value:$314,300
76%
Total Assessment$412,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,508+5.2%
2024$7,137+11.3%
2023$6,413+0.4%
2022$6,385+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000
Sq Ft2,389DeedBook 18718, Page 1989Recorded10/12/2021

Property Sale

Sale
$383,000
DeedBook 15535, Page 1536

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5750, Page 16

Property Sale

Sale
$14,700
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950