Skip to content

1415 Summit AvenueToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$297,000
Last Sale Date
Feb 14, 2018

Property Information

Block717
Lot544
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,344
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
29%
Improvement Value:$226,600
71%
Total Assessment$319,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,820+5.2%
2024$5,532+9.7%
2023$5,045+0.4%
2022$5,023+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$297,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 17037, Page 737Recorded2/27/2018

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook 12025, Page 822

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$14,500
DeedBook 4394, Page 116