Skip to content

84 Tennyson AvenueToms River, NJ 08753

Built 2020

Last Sale Price
$697,275
Last Sale Date
Oct 20, 2020

Property Information

Block719
Lot494
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,355
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
30%
Improvement Value:$548,300
70%
Total Assessment$783,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,264+5.2%
2024$13,559+1.8%
2023$13,319+0.4%
2022$13,261+665.5%
Property History

Property Sale

Sale
$697,275

From:

To:

Sq Ft3,355DeedBook 18127, Page 623Recorded10/28/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$87,500

From:

To:

Sq Ft1,126DeedBook 16795, Page 1614Recorded7/11/2017

Property Sale

Sale
$242,104
DeedBook 14803, Page 391

Property Sale

Sale
$239,904
DeedBook 14623, Page 863

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 11615, Page 1254

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 5526, Page 648

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook NaN, Page NaN