Skip to content

114 Tennyson AvenueToms River, NJ 08753

Built 2007

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jul 13, 2006

Property Information

Block720
Lot340
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,385
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
20%
Improvement Value:$411,700
80%
Total Assessment$514,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,373+5.2%
2024$8,909-6.7%
2023$9,547+0.4%
2022$9,505+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 13594, Page 1440

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 10541, Page 1691