Skip to content

107 Poe AvenueToms River, NJ 08753

Built 2006

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Mar 11, 2022

Property Information

Block720
Lot352
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings2
ZoningR50
Sq Footage1,944
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
22%
Improvement Value:$314,200
78%
Total Assessment$405,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,379+5.2%
2024$7,014+8.9%
2023$6,443+0.4%
2022$6,415+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,944DeedBook 18949, Page 1177Recorded3/15/2022

Property Sale

Sale
$301,000

From:

To:

Sq Ft1,944DeedBook 16601, Page 1237Recorded12/15/2016

Property Built

Built

Year Built: 2006