Skip to content

1409 Bryant AvenueToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 22, 2022

Property Information

Block720
Lot360
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage928
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
38%
Improvement Value:$152,500
62%
Total Assessment$246,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,489+5.2%
2024$4,267+29.2%
2023$3,302+0.4%
2022$3,287+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$209,000
DeedBook 13333, Page 1495

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 5446, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1950