Skip to content

306 Tennyson AvenueToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 26, 2021

Property Information

Block722
Lot150
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,439
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
36%
Improvement Value:$180,200
64%
Total Assessment$282,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,139+5.2%
2024$4,885-0.6%
2023$4,915+0.4%
2022$4,893+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,439DeedBook 16174, Page 1019Recorded8/28/2015

Property Sale

Sale
$155,518
DeedBook 12241, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1950