Skip to content

757 Vaughn AvenueToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Nov 29, 2016

Property Information

Block727
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,307
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
33%
Improvement Value:$221,200
67%
Total Assessment$330,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,013+5.2%
2024$5,716+22.0%
2023$4,684+0.4%
2022$4,664+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,307DeedBook 16598, Page 1313Recorded12/13/2016

Property Sale

Sale
$89,400
DeedBook 4357, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1985