Skip to content

753 Vaughn AvenueToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Feb 26, 1993

Property Information

Block727
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,856
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
29%
Improvement Value:$270,800
71%
Total Assessment$379,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,916+5.2%
2024$6,574+4.8%
2023$6,275+0.4%
2022$6,247+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5046, Page 395

Property Sale

Sale
$96,500
DeedBook 4347, Page 974

Property Built

Built

Year Built: 1985