Skip to content

748 Michigan AvenueToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Mar 30, 2020

Property Information

Block727
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,776
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
29%
Improvement Value:$274,400
71%
Total Assessment$384,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,000+5.2%
2024$6,654+16.0%
2023$5,734+0.4%
2022$5,709+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,776DeedBook 17921, Page 191Recorded6/11/2020

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook 15531, Page 368

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4888, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$80,400
DeedBook 4236, Page 405