Skip to content

752 Nebraska AvenueToms River, NJ 08753

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2025

Property Information

Block728
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class18
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,785
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,000
27%
Improvement Value:$286,800
73%
Total Assessment$392,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,922+5.2%
2024$6,580+12.2%
2023$5,867+0.4%
2022$5,841+4.5%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$499,000
Sq Ft1,665DeedBook 19731, Page 1062Recorded7/10/2024

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,865DeedBook 16736, Page 1274

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,865DeedBook 15859, Page 1363Recorded7/29/2014

Property Sale

Sale
$322,500
DeedBook 12753, Page 982

Property Sale

Sale
$211,000
DeedBook 10955, Page 1055

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5734, Page 587

Property Sale

Sale
$130,500
DeedBook 5149, Page 1

Property Sale

Sale
$74,900
DeedBook 4333, Page 394

Property Built

Built

Year Built: 1985