Skip to content

678 Dunedin StreetToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Aug 10, 2023

Property Information

Block749
Lot65
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8701

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,232
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,000
52%
Improvement Value:$132,200
48%
Total Assessment$275,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,971+5.2%
2024$4,726+11.7%
2023$4,229+0.5%
2022$4,209+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft1,232DeedBook 19470, Page 46Recorded8/28/2023

Property Sale

SaleMulti
$57,000
DeedBook 4045, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1979