Skip to content

674 Dunedin StreetToms River, NJ 08753

Built 2022

Last Sale Price
$649,900
Last Sale Date
Apr 21, 2022

Property Information

Block749
Lot69
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8701

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,733
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,000
25%
Improvement Value:$454,800
75%
Total Assessment$607,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,068+5.2%
2024$10,521+345.4%
2023$2,362+0.4%
2022$2,352+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$649,900
Sq Ft2,733DeedBook 19029, Page 1183Recorded5/13/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 18410, Page 1254Recorded4/9/2021

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 4764, Page 201