Skip to content

677 Dunedin StreetToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Jun 8, 2017

Property Information

Block753
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8801

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,224
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
44%
Improvement Value:$178,100
56%
Total Assessment$317,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,774+5.2%
2024$5,489+21.9%
2023$4,504+0.4%
2022$4,484+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$247,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 16781, Page 860Recorded6/27/2017

Property Sale

SaleMulti
$214,900
DeedBook 11896, Page 1309

Property Sale

SaleMulti
$112,500
DeedBook 5747, Page 828

Property Sale

SaleMulti
$104,000
DeedBook 5284, Page 725

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 4871, Page 981

Property Sale

SaleMulti
$63,000
DeedBook 4255, Page 469

Property Built

Built

Year Built: 1984