Skip to content

1127 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Nov 26, 2012

Property Information

Block772
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,600
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
49%
Improvement Value:$151,700
51%
Total Assessment$299,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,458+5.2%
2024$5,188+4.0%
2023$4,987+0.4%
2022$4,966+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 15377, Page 167

Property Sale

SaleMulti
$117,700
DeedBook 5495, Page 687

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 4750, Page 582

Property Built

Built

Year Built: 1984