Skip to content

774 Coolidge AvenueToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 14, 2016

Property Information

Block780
Lot58
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,100
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
93%
Improvement Value:$10,800
7%
Total Assessment$149,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,503+5.2%
2024$4,281+4.1%
2023$4,113+0.4%
2022$4,095+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 14929, Page 1489

Property Sale

SaleMulti
$34,900
DeedBook 3722, Page 596

Property Built

Built

Year Built: 1973