Skip to content

540 Cornell AvenueToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Price
$225,500
Last Sale Date
Jun 16, 2011

Property Information

Block782
Lot192
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,264
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,000
58%
Improvement Value:$92,700
42%
Total Assessment$221,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,037+5.2%
2024$3,838-25.3%
2023$5,140+0.4%
2022$5,118+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$225,500
DeedBook 14915, Page 1390

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 14696, Page 1730

Property Sale

SaleMulti
$140,100
DeedBook 14505, Page 1817

Property Sale

SaleMulti
$84,000
DeedBook 10301, Page 397

Property Built

Built

Year Built: 1956