Skip to content

571 Vaughn AvenueToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 11, 2017

Property Information

Block783
Lot254
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,790
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
27%
Improvement Value:$238,300
73%
Total Assessment$325,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,924+5.2%
2024$5,631-10.0%
2023$6,257+0.4%
2022$6,230+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,790DeedBook 16843, Page 840Recorded8/21/2017

Property Sale

Sale
$334,000
DeedBook 12780, Page 420

Property Sale

Sale
$38,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972