Skip to content

573 Parkwood AvenueToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 29, 2010

Property Information

Block790
Lot254
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,566
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
28%
Improvement Value:$216,600
72%
Total Assessment$302,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,510+5.2%
2024$5,238-1.5%
2023$5,316+0.4%
2022$5,292+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 14737, Page 1583

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 11551, Page 307

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 5680, Page 310

Property Sale

Sale
$80,900
DeedBook 4400, Page 405

Property Built

Built

Year Built: 1974